МЕТОДОЛОГІЧНА ДИЛЕМА ДЕФІНІЦІЇ “СОЦІАЛІЗАЦІЯ” У ФІЛОСОФСЬКО-ПРАВОВИХ КОНЦЕПЦІЯХ

Т. Гарасимів, М. Базарник
Здійснено соціально-філософський аналіз процесу правової соціалізації особистості та базових її категорій; систематизовано основні правові форми (адаптації, інтері- оризації, акультурації), особливості впливу різних правосоціалізувальних чинників на індивіда, особистісні передумови соціалізації її в українському суспільстві у контексті глобалізаційних змін. Проаналізовано явище правової соціалізації як об’єктивного та закономірного процесу включення особистості у сферу соціально-правових відносин у ролі їх суб’єкта. На основі різних філософсько-правових концепцій, підходів та методологічного інструментарію висвітлено правову соціалізацію особистості в єдності її світоглядно-методологічних, інституціональних, соціально-антропологічних та ціннісно-смислових аспектів.

1. Гіденс Е. Соціологія / Е. Гіденс ; [пер. з англ. В. Шовкун, А. Олійник] ; наук. кер. О. Iващенко. – К. : Основи, 1999. – 142 с. 2. Соціологія / за ред. В. Г. Городяненка. – К. : Видавничий центр “Академія”, 2002. – 560 с. 3. Корнєв М. Н. Соціальна психологія / М. Н. Корнєв, А. Б. Коваленко. – К. : Наукова думка, 1995. – 463 с. 4. Психологический словарь / под ред. В. П. Зинченко, Б. Г. Мещерякова. – М., 1996. – 440 c. 5. Соціологія : короткий соціологічний словник / під заг. ред. В. І. Воловича. – К. : Український Центр духовної культури, 1998. – 730 c. 6. Черниш Н. Й. Соціологія / Н. Й. Черниш. – Львів: Кальварія, 2003. – 540 c. 7. Актуальні проблеми теорії і практики соціальної роботи на межі тисячоліть : монографія / В. П. Андрущенко, В. П. Бех, М. П. Лукашевич, І. І. Мигович . – К. : УДЦССМ, 2001. – Кн. 1. – 342 c. 8. Капська А. Й. Соціальна робота : деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю / Алла Йосипівна Капська. – К. : УДЦССМ, 2001. – 220 с. 9. Социальная психология личности в вопросах и ответах / под ред. проф. В. А. Лабунской. – М. : Гардерики, 1999. – 397 с. 10. Волкова Н. П. Педагогіка / Наталія Павлівна Волкова. – К. : Вид. Центр “Академія”, 2001. – 576 c. 11. Эриксон Э. Г. Идентичность : юность и кризис / Э. Г. Эриксон. – М. : Прогресс, 1996. – 396 с. 12. Лукашевич Н. П. Социология воспитания / Н. П. Лукашевич. – К. : МАУП, 1996. – 180 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2016; 855(12): 158–162