Розроблення критерію оцінювання муніципальних систем видалення твердих побутових відходів на прикладі Кракова

Tomasz Stypka and Agnieszka Flaga-Maryanczyk
DOI:
PDF icon full_text.pdf982.39 KB
Наведено методику, за допомогою якої проводиться оцінювання різних муніципальних систем твердих побутових відходів. Результати відомої комп’ютерної комплексної моделі управління відходами (IWM-1), як правило, є занадто фрагментарними для прийняття остаточного рішення. Представлені наукові основи інтегрування результатів IWM-1. Результати аналізу моделі IWM-1 інтегровані в деякі специфічні категорії, що виходять з області аналізу життєвого циклу (АЖЦ). Запропоновано 11 екологічних категорій плюс одна загальна, розрахована за IWM-1 моделлю. Приведені категорії описують вплив проаналізованої системи на довкілля і є більш доступними для розуміння громадськістю та особами, що приймають рішення. Показано як розроблену методику застосовано на прикладі м. Кракова. Проаналізовано дві Краківські системи видалення твердих побутових відходів. Перша система перебуває в експлуатації протягом останніх кількох років. Відходи збираються і транспортуються на звалище, в той час як утилізація і компостування здійснюються лише в обмежених масштабах. Друга система представляє альтернативний варіант для м. Кракова, в якому відходи екстенсивно сортуються, тому значна частина органічної частини компостується, а решта спалюється. Представлений аналіз порівнює ці дві системи. Результати моделі IWM-1 для обох систем використані як вихідні дані для розрахунку запропонованих категорій впливу. Остаточні результати представлені у вигляді графіків, з детальним описом кожної стадії формування.

[1] Barlaz M., Ranjithan R., Weitz K. and Nishtala S.: Life-Cycle Study of Municipal Solid Waste Management, System Description. US Environmental Protection Agency, USA 1995.
[2] Bjorklund A.: Licentiate Thesis. Stockholm University of Technology, 1998.
[3] Chang N., Shoemaker C. and Schuler R.: Waste Mgmt. & Research, 1996, 14, 463.
[4] Clapham W.: Ohio J. of Sci., 1986, 86, 189.
[5] den Boer J., den Boer E. and Jager J.: VII Miedzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami, Kalisz 2007, 465.
[6] Eriksson O., Frostell B., Bjorklund A. et al.: Resources, Conservation and Recycling, 2002, 36, 287.
[7] Guinee J.: Handbook on Life Cycle Assessment – Operational Guide to the ISO Standards. Kluwer Academic Publishers 2002.
[8] Jenkins L.: Mgmt Science, 1982, 28, 1270.
[9] Kopacz K.: Master Thesis. Dept. of Environmental Engineering, Politechnika Krakowska 2003.
[10] Stypka T.: Proc. of Polish-Swedish Seminar, Kraków 2005.
[11] Stypka T. and Flaga A.: VII Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami Kalisz 2007, 435.
[12] Sundberg J.: Workshop on LCA and treatment of solid waste. Stockholm, Sweden, 1995, 252.
[13] Wang F., Richardson A. and Roddick F.: Computers, Environment and Urban Systems, 1988, 20, 233.
[14] White P., Franke M. and Hindle P.: Integrated Solid Waste Management - a Lifecycle Inventory. Blackie Academic & Professional 1997.