ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ПОНЯТТЯ “ПРАВОВОГО МЕНТАЛІТЕТУ”

Ігор Коваль
У зв’язку зі сучасними суспільними трансформаціями, всеохопним процесом глобалізації дослідницькі акценти зміщуються на феномени, які до цього часу не становили наукового інтересу. Зокрема, сфера правотворчості нині ознаменована філософським підходом до вивчення актуальних проблем. Для комплексного розгляду усіх без винятку правових явищ важливе значення мають їхні індивідуально зорієнтовані характеристики. Оскільки до процесу правореалізації залучаються не лише окремі особистості, а й представники цілих держав (націй), наукового обґрунтування потребують їхні етнопсихологічні особливості правосприйняття та правоусвідомлення.

Ануфриев Е. А. Российский менталитет как социально-политический и духовный феномен / Е. А. Ануфриев, Л. В. Лесная // Социально-политический журнал. – 1997. – № 3. – С.16–27.
Асланов Л. А. Менталитет и власть. Русская цивилизация. Кн.1. / Л. А. Асланов. – М.: ТЕИС, 2009. – 703 с.
Безсмертный Ю. Л. Кризис “Анналов” / Ю. Л. Безсмертный // Споры о главном: дискуссии о настоящем и будущем исторической науки вокруг французской школы “Анналов”. – М., 1993. – С. 35–57.
Булатов М. О. Філософський словник / М. О. Булатов. – К.: Стилос, 2009. – 575 с.
Валлерстайн И. Что после “Анналов” / И. Валлерстайн // Споры о главном: дискуссии о настоящем и будущем исторической науки вокруг школы “Анналов”. – М., 1995. – С. 60–65.
Великий тлумачний словник сучасної української мови / за ред. В. Т. Бусела. – К.: Ірпінь: ВТФ “Перун”, 2001. – 1440 с.
Гуревич А. Я. Проблема ментальностей в современной историографии / А. Я. Гуревич // Всеобщая история: дискуссии, новые подходы. – М., 1989. – С. 40–47.
Дубов И. Г. Феномен менталитета: психологический анализ / И. Г.Дубов // Вопросы психологии. – 1993. – № 5. – с. 20–29.
История ментальностей. Историческая антропология. Зарубежные исследования в обзорах и рефератах. – М., 1996. – 254 с.
Крупник Л. О. Історія України: формування етносів, нації, державності / Л. О. Крупник. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 213 с.
Лубский Р. А. Политический менталитет: методологические проблемы изучения и российские реалии: дисс. ... канд. фил. наук / Р. А. Лубский. – Ростов н/Д., 1999. – 256 с.
Ментальность россиян. Специфика сознания больших групп населения России. – М., 1997. – 478 с.
Полякова Т. М. Менталитет полиетнического общества как фактор политического процесса в России: дисс. ... докт. полит. наук / Т. М Полякова. – М., 1998. – 272 с.
Пушкарев Л. Н. Что такое менталитет? Исторические заметки / Л. Н. Пушкарев // Отечественная история. – 1995. – № 3. – С. 153 – 160.
Филд Д. История менталитета в зарубежной исторической литературе / Д. Филд // Менталитет и аграрное развитие России (19–20 ст.): материалы международной конференции. – М., 1996. – 56 с.
Хамітов Н. Філософський словник. Людина і Світ / Н. Хамітов, С. Крилова. – К.: КНТ, Центр навчальної літератури, 2007. – 264 с.
Шаронова Е. А. Менталитет личности: философско-этический анализ: дисс. … канд. филос. наук / Е. А. Шаринова. – Уфа, 1999. – 248 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2014; 807(3): 64–69