ГЕНЕЗИС ПОНЯТТЯ НАСИЛЬСТВА У ТЕОРІЇ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА

Володимир Кушпіт
Розглянуто історію розвитку поняття насильства у теорії кримінального права. Досліджено сучасні підходи до кримінально-правого тлумачення насильства. Акцентується увага на основних ознаках поняття насильства, що мають значення для коректної кримінально-правової оцінки діянь. Узагальнено висновок про пріоритетність і значення кримінально-правого підходу щодо визначення насильства у суміжних юридичних науках.

Словник української мови: в 11 т. – Т. 2: Г-Ж. – К.: Наук. думка, 1971. – 552 с.
Дітріх О. Поняття та зміст психологічного насильства у кримінальному праві України: проблеми визначення / О. Дітріх // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Юридичні науки”. – 2007. – Вип. 74–77. – С. 77–80.
Sh. Wolin Violence and Western/ Politikal Traditions. In: “ Violence: Causes and Solutions. – N.Y., 1970. – 123 p.
Иванова В. В. Преступное насилие: учеб. пособ. для ВУЗов / В. В. Иванова. – М.: ЮИ МВД РФ, Книжный мир, 2002. – 83 с.
Фойницкий И. Я. Курс уголовного права. Часть Особенная. Посягательства личные и имущественные. – 6-е изд. / И. Я. Фойницкий. – СПб., 1912. – 643 с.
Познышев С. В. Очерк основных начал науки уголовного права. Особенная часть / С. В. Познышев. – М., 1923. – 296 с.
Кудрявцев И. В. Криминальная агрессия (экспертная типология и судебно-психологическая оценка) / И. В. Кудрявцев, Н. А. Ратинов. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 2000. – 192 с.
Старков О. В. Бытовые насильственные преступления (причинность, групповая профилактика, наказание) / О. В. Старков. – Рязань: РВШ МВД РФ, 1992. – 163 с.
Базаров Р.А. Уголовно-правовая характеристика насилия / Р. А. Базаров // Проблемы обеспечения личной безопасности граждан: труды Академии МВД России. – М.: Академия МВД России, 1995. – С. 42–43.
Симонов В. И. Квалификация насильственных посягательств на собственность: учеб. пособ. / В. И. Симонов, В. Т. Шумихин. – М.: Изд-во Юрид. ин-та МВД РФ, 1993. – 68 с.
Гаухман Л. Д. Борьба с насильственными посягательствами / Л. Д. Гаухман. – М.: Юрид. лит., 1969. – 120 с.
Еникополов С. Н. Агрессия и агрессивность насильственных преступников: автореф. дис. ... канд. психол. наук / С. Н. Еникополов; Моск. городской психолого-педагогический ун-т. – М, 1984. – 20 с.
Джавадов Ф. М. Квалификация насильственных преступлений, совершенных с применением оружия: автореф. дис . ... канд. юрид. наук / Ф. М. Джавадов; Всесоюзный институт по изучению причин и разработке мер предупреждения преступности. – М., 1985. – 21 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2014; 807(3): 137–140