ТИПОЛОГІЗАЦІЯ У МЕТОДОЛОГІЇ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Володимир Кушпіт
Досліджено співвідношення загальних та спеціальних методів оперативно-розшукової діяльності. З’ясовано, що психологічний підхід не знайшов адекватного відображення у сучасній методології оперативно-розшукової діяльності. Акцентується на необхідності ширшого використання можливостей психологічного підходу для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності. Запропоновано способи практичної реалізації результатів типологізації для здійснення конкретних оперативно-розшукових заходів, обліку інформації, провадження у справах оперативного характеру, запобігання злочинам та припинення їх вчинення тощо. Разом з тим, найпродуктивнішим видається використання цього методологічного підходу в цілях індивідуальної оперативно-розшукової профілактики з метою прогнозування злочинної поведінки особи, вибору найдоцільніших форм, методів індивідуальної профілактики та планування системи заходів виховного впливу.

1. Малыгин С. С. Основы оперативно-розыскной деятельности: курс лекций / С. С. Малыгин, А. Е. Чечётин. –Екатеринбург: Изд-во Уральского юридического института МВД России, 2001. – 301 с. 2. Шумилов Д. Ю. Курс основ оперативно-розыскной деятельности: учебник для вузов / Д. Ю. Шумилов. – 3-е изд., доп. и перераб. – М.: Издательский дом Шумиловой И. И., 2008. – 391 с. 3. Шендрик В. В. Функції інституту попередження злочинів в оперативно-розшуковій діяльності / В. В. Шендрик // Форум права. – 2011. – № 3. – С. 869–876. 4. Оперативно-розшукова діяльність: навч. nосіб. / І. Є. Моісеєв, О. М. Джужа, Д. Й. Никифорчук та ін. ; за ред. nроф. О. М. Джужи. – К. : Правова єдність, 2009. – 310 с. 5. Основи психології: підручник [ Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/17810409/psihologiya/osnovi_psihologiyi 6. Закалюк А. П. Проблемы социальной типологии личности правонарушителя и преступника / А. П. Закалюк // Проблемы изучения личности правонарушителя: сб. научн. трудов. – М.: ВНИИ МВД СССР, 1984. – С. 5–23. 7. Палій А. А. Диференціальна психологія: навч. посіб. / А. А. Палій. – К.: Академвидав, 2010. – 429 с. 8. Игошев К. Е. Типология личности преступника и мотивация преступного поведения / К. Е. Игошев. – Горький, 1974. – 168 с. 9. Якимова С. В. Кримінологія: загальна та особлива частини: підручник / С. В. Якимова, Н. Є. Маковецька, О. М. Омельчук. – Хмельницький : Хмельницький ун-т управління та права, 2014. – 442 с. 10. Курс кримінології: підручник / О. М. Джужа, П. П. Михайленко, О. Г. Кулик та ін. ; за заг. ред. О. М. Джужи: у 2 кн. – К.: Юрінком Інтер, 2001. Кн. 1: Загальна частина. – 352 с. 11. Абульханова-Славская К. А. О путях построения типологии личности / К. А. Абульханова-Славская // Психологический журнал. – 1983. – № 1. – Т. 4. – С. 14–29. 12. Кушпіт В. П. Оперативно розшукова профілактика та кримінологічна інформація / В. П. Кушпіт // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія Юриспруденція. – 2015. – Вип. 13. – Т. 2. – С. 90–92. 13. Філіпенко Н. Є. Проблеми правого регулювання діяльності оперативних підрозділів органів внутрішніх справ України / Н. Є. Філіпенко // Форум права. – 2005. – № 1. – С. 78–95. 14. Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика: у 3 кн. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007. Кн. 1: Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. – 424 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2016; 837(9): 466–471