ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ РОЗГЛЯДУ ФУНКЦІЙ ТА ПОВНОВАЖЕНЬ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Ярина Богів
Проаналізовано теоретико-методологічні засади розгляду функцій та повноважень місцевого самоврядування в контексті реалізації народного суверенітету. Зроблено висновок про те, що при дослідженні та визначенні функцій та повноважень місцевого самоврядування потрібно враховувати, що місцеве самоврядування є окремим легітимним видом публічної влади, однією з основ конституційного ладу, формою народовладдя та конституційним засобом обмеження державної влади. Взаємодія місцевого самоврядування та державної влади повинна відбуватися відповідно до конституційно-правових засад організації публічної влади в Україні, враховуючи політику децентралізації й деконцентрації влади та чіткого розмежування предметів відання. На думку автора, питання місцевого значення як базовий об’єкт місцевого самоврядування потребує конституційно-правової фіксації за принципом “дозволено все, що прямо не заборонено законом”.

Борденюк В. І. Окремі аспекти наукового забезпечення місцевого самоврядування в Україні / В. І. Борденюк // Юридична наука. – 2011. – № 1. – С. 71 – 78.
Конституція України. Науково-практичний коментар / редкол.: В. Я. Тацій, О. В. Петришин, Ю. Г. Барабаш та ін.; Національна академія правових наук України. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х. : Право, 2011. – 1128 с.
Щебетун І. С. Організаційно-правові гарантії місцевого самоврядування в Україні: авто¬реф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / І.С. Щебетун; Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. – Х., 2002. – 20 с.
Любченко П. М. Місцеве самоврядування в системі інститутів громадського суспільства: конституційно-правовий аспект: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.02 / П. М. Любченко ; Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. – Х., 2008. – 40 с.
Батанов О. В. Муніципальна влада в Україні: конституційно-правові проблеми організації та функціонування: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.02 / О. В. Батанов ; НАН України ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. – К., 2011. – 34 с.
Борденюк В. І. Співвідношення місцевого самоврядування та державного управління: конституційно-правові аспекти: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.02 / В. І. Борденюк ; Інститут законодавства Верховної Ради України. – К., 2009. – 39 с.
Рішення Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 (справа за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів „а“, „б“, „в“, „г“ статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України) // Офіційний вісник України. – 2010. – № 27. – Ст. 1069.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2016; 837(9): 110–115