ПРАВОВЕ ОСМИСЛЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО КОНТРОЛЮ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНИ

І. Магновський
У теоретико-правовому аспекті висвітлено розуміння громадського контролю з погляду сучасності як запоруки запровадження європейських стандартів у державотворенні України. Виокремлено інституційну базу громадського контролю, яка складається з чотирьох основних компонентів: суб’єкта, об’єкта, предмета та процедури його здійснення. Проаналізовано та узагальнено запропоновані в юридичній науці дефініції громадського контролю та виведено власне авторське його визначення. Розкрито характерні відмінності громадського контролю від будь-якого іншого виду контролю, які лежать у суб’єктно-об’єктній сфері. Визначено взаємозв’язок між громадським контролем і розвитком правової держави та громадянського суспільства, що підтримує владно-громадські відносини у стані стабільності й рівноваги. Доведено та обґрунтовано, що основними завданнями для налагодження взаємовідносин між суспільством і владою та подальшої розбудови України як демократичної правової держави має бути ефективне здійснення громадського контролю, що дає змогу виявити недоліки в діяльності органів публічної влади, перевірити результати виконання ними завдань і функцій, визначених нормативно-правовими актами щодо належного забезпечення прав і свобод громадян.

1. Карась А. Дискурсивне розрізнення соціальних інтенцій на шляху до громадянського суспільства в Україні / А. Карась // Громадянське суспільство і соціальні перетворення в Україні. – Л. : Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2001. – С. 64–78. 2. Колосок Т. С. Толерантність як критерій активного діалогу культур / Т. С. Колосок // Людина–світ–культура. Актуальні проблеми філософських, політологічних і релігієзнавчих досліджень : матер. Міжнар. наук. конф. – К., 2004. – С. 492–494. 3. Арийоши А. Контроль за движением капитала : опыт стран по его введению и отмене / А. Арийоши, К. Хабермайер, Б. Лоренс, И. Эткер-Роб, Дж.-И. Каналес-Криленко; науч. ред. И. М. Осадчая, пер. с англ. В. А. Архангельская. – М. : Весь Мир, 2001. – 134 с. 4. Наливайко Т. В. Громадський контроль в Україні як інститут громадянського суспільства: теоретико-правовий аспект: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.01 “Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень” / Т. В. Наливайко ; Львівський державний університет внутрішніх справ. – Л, 2010. – 17 с. 5. Бойко Н. Л. Информатизация и перспективы демократизации общества (к вопросу о новых возможностях социального контроля) / Н. Л. Бойко // Соціологія в контексті сучасних соціальних змін. – 2003. – Вип. 2. – С. 98–103.
6. Енциклопедичний словник з державного управління [Текст] / уклад. : Ю. П. Сурмін, В. Д. Бакуменко, А. М. Михненко [та ін.] ; за ред. Ю. В. Ковбасюка, В. П. Трощинського, Ю. П. Сурміна. – К. : НАДУ, 2010. – С. 120. 7. Про громадський контроль [Електронний ресурс] :проект Закону України №4697 від 11.04.2014 р. – Режим доступу : http: // rada.gov.ua. – Назва з екрана.8. Краткий словарь по социологии / под общ. ред. Д. М. Гвишиани, Н. И. Лапина. – М. : Прогресс, 2001. – 479 с. 9. Аберкомби Н. Социологический словарь / Н. Аберкомби, С. Хилл, Б. Тернер. –Казань: Изд-во Казан. ун-та, 2000.– 420 с. 10. Англійсько-український словник термінів і понять з державного управління / уклад. Г. Райт та ін. ; пер В. Івашко. – К. : Основи, 1996. – 128 с. 11. Соціологія: короткий енциклопедичний словник / уклад. В. І. Волович, В. І. Тарасенко, М. В. Захарченко та ін. ; за заг. ред. В. І. Воловича. – К. : Укр. центр духовної культури, 1998. – 736 с. 12. Юридична енциклопедія: В 6 т. / редкол. : Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) та ін. – К.: Укр. енцикл., 1998. – Т. 1: А–Г. – 672 с. 13. Крупник А. С. Громадський контроль: сутність та механізми здійснення / А. С. Крупник / Теоретичні та прикладні питання державотворення [Електронний ресурс] : On-line збірник наукових праць ОРІДУ НАДУ при Президентові України. – Вип. 1. – 2007. – С. 3. – Режим доступу : http: // novyi-stryi.at.ua/gromkontrol/ KRUPNYK_A_pro_grom_kontrol.pdf. – Назва з екрана. 14. Горпинич О. В. Соціальна робота як фактор формування громадянського суспільства : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. філос. наук : спец. 09.00.03 – “Соціальна філософія та філософія історії” / О. В. Горпинич ; Інститут вищої освіти Академії педагогічних наук України. – К., 2005. – 18 с. 15. Брагина Л. М. Гражданский гуманизм в
творчестве Маттео Пальмиери / Л. М. Брагина // Средние века. – М. : Изд-во АН СССР, 1981. – Вып. 44. – 340 с. 16. Корх О. М. Проблема індивідуалізму (історико-філософський аналіз) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра філос. наук : спец. 09.00.05 “Історія філософії” / О. М. Корх; Дніпропетр. нац. ун-т. – Дніпропетровськ., 2002. – 33 с. 17. Потрубач Н. Н. Социально-экономическая безопасность социума / Н. Н. Потрубач, А. Н. Борисевич // Социально-
гуманитарные знания. – 2001. – № 3. – С. 153–167.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2016; 855(12): 79–85