ФІЛОСОФСЬКИЙ ЗМІСТ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРАВОВОЇ ДЕРЖАВИ У ДЕРЖАВОЗНАВЧІЙ ТЕОРІЇ Б. КІСТЯКІВСЬКОГО

З. Гоменюк
Розкривається філософський зміст функціонування правової держави у державознавчій теорії Б. Кістяківського. Сучасний стан вітчизняного державознавства зумовлює необхідність переосмислення засад теоретичного і філософсько-правового державорозуміння як реального, об’єктивного явища, що перебуває у постійному розвитку, існує не само по собі, а у взаємозв’язку з економічними, політичними, духовними умовами життя суспільства, з природою людини, її потребами. Водночас важливим є також з’ясування меж втручання держави у суспільне життя, визначення форм і методів її діяльності, взаємодії з інститутами громадянського суспільства крізь призму актуалізації проблематики дослідження державотворчих процесів з огляду на традиційні підходи, запропоновані відомими вченими, наповнення їх новим змістом з урахуванням як світових процесів, так і особливостей розвитку вітчизняної державності.

1. Шемшученко Ю. Правова держава // Юридична енциклопедія: в 6 т. / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (голова ред. колегії) та ін. – К.: Укр. енцикл. – Т. 5: П-С. – 2003. – 736 с. 2. Кистяковский Б. А. Государственное право (общее и русское). Лекции, читанные в Московском коммерческом институте в 1908/1909 академическом году // Б. А. Кистяковский “Философия и социология права” / сост., примеч., указ. В. В. Сомова. – СПб.: РХГИ, 1999. – С. 415–571. 3. Мирза- ев С. Б. Античные учения о формах государства / С. Б. Мирзаев // Историко-правовые исследования: проблемы и перспективы / отв. ред. В. С. Нерсесянц. – М.: Институт государства и права АН СССР, 1982. – С. 17–24. 4. Бачинін В. А. Філософія права: словник / В. А. Бачинін, В. С. Журавський, М. І. Панів. – К.: Концерн. ВД “Ін-Юре”, 2003. – 408 с. 5. Теорія держави і права: навч. посіб. / С. К. Бостан, С. Д. Гусарєв, Н. М. Пархоменко та ін. – К.: ВЦ “Академія”, 2013. – 348 с. 6. Горбач О. Політологія: навч. посіб. – 2-ге вид., доп. та перероб. / О. Горбач, Р. Демчи- шак. – Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2013. – 260 с. 7. Тимошенко В. І. Розвиток теорії держави в політико-правовій думці України і Росії (кінець ХІХ – початок ХХ ст.): моногр. / В. І. Тимошенко. – К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2004. – 358 с. 8. Кистяковский Б. А. Социальные науки и право. Очерки… // Б. А. Кистяковский “Философия исоциология права” / сост., примеч., указ. В. В. Сомова. – СПб.: РХГИ, 1999. – С. 5–414. 9. Кістяківський Б. О. Держава і особистість // Богдан Кістяківський “Вибране”. – К.: Абрис, 1996. – С. 237–274. 10. Поздняков В. М. Філософія права Б. Кістяківського // В. М. Поздняков “Історія філософської думки України ХХ ст.”: посіб. – К.: Педагогічна думка. С. 51–55. 11. Енциклопедія українознавства: перевид. в Україні. – Львів: НТШ, 2000. – Т. 9. – С. 3205–3560. 12. Яремчук С. В. Юридична парадигма права і держави / С. В. Яремчук // Актуальні проблеми юридичної науки-2012: матер. Міжнарод. наук.-практ. конф. (Київ, 14 грудня 2012 р.) / за заг. ред. В. К. Матвійчука, М. І. Карпенка. – К., 2013. – 506 с. – С. 155–157. 13. Гринюк Р. Ф. Ідея правової держави: теоретико-правова модель і практична реалізація / Р. Ф. Гринюк. – К.: Концерн “Видав. Дім“Ін Юре”, 2004. – 388 с. 14. Жаровська І. М. Державна влада: правові категорії: моногр. / І. М. Жаровська. – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2012. – 196 с. 15. Лощихін А. М. Функції сучасної держави: нарис юридичної теорії: моногр. / А. М. Лощихін. – К.: Логос, 2013. – 228 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2016; 845(10): 373–384