СТАНОВЛЕННЯ ПОДАТКІВ У СТАРОДАВНЬОМУ РИМІ

Оксана Баїк
На основі наукової літератури досліджується розвиток податків у Стародавньому Римі за період імператорських часів, період республіки та імперії. Висвітлюються особливості становлення, застосування та зміни податків у кожному з періодів. До того ж аналізуються основні поняття і терміни, які використовувалися у Стародавньому Римі тих часів. Зроблено висновок про важливість застосування латинської термінології у сучасній податковій системі України.

Римське право в Університеті Святого Володимира: у 2 кн. – Кн. 1 / уклад. І. С. Гриценко, В. А. Короткий; за ред. І. С. Гриценка. – К.: Либідь, 2010. – 528 с.
Андрущенко В. Л. Податкові системи зарубіжних держав : навч. посіб. / В. Л. Андрущенко, З. С. Варналій, І. А. Прокопенко, Т. В. Тучак. – К.: Кондор-Видавництво, 2012. – 222 с.
История государства и права. – Т. 1 / Всесоюзный институт юридических наук Министерства юстиции Союза ССР. – М.: Государственное издательство юридической литературы, 1949. – 535 с.
Графский В. Г. Всеобщая история права и государства: учеб. для вузов. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Норма, 2007. – 752 с.
Чепурнова Н. М., Серёгин А. В. История государства и права зарубежных стран: учеб. пособ. – М.: Евразийский открытый институт, 2007. – 198 с.
Всеобщая история государства и права / под ред. К. И. Батыра. – М.: Былина, 1995. – 357 с.
Соколовська А. М. Податкова система держави: теорія і практика становлення. – К.: Знання-Прес, 2004. – 454 с.
История Древнего Рима: учеб. для вузов по спец. “История” / В. И. Кузищин, И. Л. Маяк, И. А. Гвоздева и др.; под ред. В. И. Кузищина. – 4-е изд., перераб. и доп. – М.: Высш. шк., 2000. – 383 с.
Нечай Н. Фінансова та податкова система Давнього Риму / Журнал “Вісник” від 20 липня 2012 року. – № 27. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу до джерела: http://www.visnuk.com.ua/ua/pubs/id/2677.
Белогруд Н. Е. Римское право. Источники, история, институции / Составлено применительно к университетским чтениям: по 1) Ф. Дыдынскому; 2) Р. Зому; 3) М. Капустину; 4) К. Митюкову; 5) Ф. Шулину и др. / Н.Е. Белогруд. – К.: Издание книжных магазинов И.А. Розова; Типография Петра Барского, 1894. – VII, 220 с., XI с.
Черниловский З. М. История рабовладельческого государства и права / Всесоюзный юридический заочный институт. – 2-е изд. – М., 1960. – 291 с.
Бартошек М. Римское право: Понятия, термины, определения / пер. с чешск. Ю.В. Преснякова. – М.: Юрид. лит., 1989. – 448 с.
Макарчук В. С. Основи римського приватного права: навч. посіб. – 2-ге вид., доп. / В. С. Макарчук. – К.: Атіка; Х.: Право, 2015. – 256 с.
Жреческие коллегии в раннем Риме. К вопросу о становлении римского сакрального и публичного права / отв. ред. Л. Л. Кофанов. – М.: Наука, 2001. – 328 с.
Макарчук В. С. Загальна історія держави і права зарубіжних країн: навч. посіб. – 6-те вид., доп. – К.: Атіка, 2009. – 624 с.
Андрущенко В. Л., Тучак Т. В. Морально-етичні імперативи податків та оподаткування (західна традиція): монографія / В. Л. Андрущенко; Т. В. Тучак. – К.: Алерта, 2013. – 384 с.
Гийу А. Византийскя цивилизация / Андре Гийу; пер. с фр. Д. Лоевского. – Екатеринбург: У-Фактория, 2007. – 545 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2015; 813(5): 185–191