ПОНЯТТЯ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ОХОРОНУ ПРАЦІ

Уляна Бек
Досліджуються особливості правового регулювання юридичної відповідальності за порушення законодавства з охорони праці, що є одним з основних інститутів трудового законодавства. Досліджуються концептуальні підходи щодо розуміння і трактування терміна “юридична відповідальність” у різних його проявах. Наголошується, що воно може розглядатися як в соціальному, так і в юридичному аспектах. Особливу увагу звернуто на дослідження юридичної відповідальності у сфері забезпечення безпечних умов праці, як правової категорії. Зроблено висновок, що її необхідно розглядати як обов’язок правопорушника перенести передбачені законом невигідні, негативні наслідки своєї дії чи бездіяльності.

Алексеев С. С. Общая теория права / под ред. С. С. Алексеева. – М.: Юрид. лит., 1982. – Т. 2. – 488 с.
Алексеев С. С. Проблемы теории права: в 2-х т. – Свердловск: Изд-во Свердловського унивеситета, 1972. – Т. 1 – 396 с.
Алексеев С. С., Архипов С. И., Корельский В. М., Перевалов В. Д. Теория государства и права: учеб. для студ. выс. уч. завед. / под ред. В. М. Корельского, В. Д. Перевалова. – М.: Изд. группа НОРМА-ИНФРА. – М, 1998. – 525 с.
Белинский С. С. Материальная ответственность рабочих и служащих. – К.; Донецк, 1984 – 121 с.
Борисов В. И. Ответственность за нарушение правил техники безопасности на производстве / В. И. Борисов. – К.: Вища щк., 1984. – С. 30.
Брайнин М. С., Квелидзе С. А. Уголовно-правовая охрана безопасности труда в СССР. – М., 1977.
Великий енциклопедичний юридичний словник / за ред. акад. НАН України Ю. С. Шемшученка. – К., 2007. – С. 105.
Венедиктов В. С. Теоретические проблемы юридической ответственности в трудовом праве / В. С. Венедиктов. – Х.: Консум, 1996. – С. 170–171.
Иоффе О. С. Вина и ответственность по советскому праву // Советское государство и право. – 1972. – № 9. – С. 39.
Луць Л. А. Загальна теорія держави і права: навч.-метод. посіб. (за кредитно-модульною системою). – К.: Атіка, 2008. – Ст. 355.
Лушникова М. В., Лушников А. М. Очерки теории трудового права. – СПб.: Изд-во Р. Асланова “Юридический центр Пресс”, 2006. – С. 153. 13.
Стависский П. Р. Проблемы материальной ответственности в советском трудовом праве. – Киев–Одесса, 1982. – С. 7.
Строгович М. С. Сущность юридической ответственности //Советское государство и право. – 1979. – № 5. – С.72.
Сыроватская Л. А. Ответственность по трудовому праву: автореф. дис. … докт. юрид. наук: 12.00.05 / Л. А. Сыроватская // Московский юридический ин-т. – М., 1991. – С. 14.
Сыроватская Л. А. Трудовое право: учеб. – М.: Высш. шк., 1995. – 255 с.
Теорія держави і права: навч. посіб. / А. М. Колодій, В. В. Копєйчіков, С. Л. Лисенко та ін.; за заг. ред. С. Л. Лисенкова, В. В. Копєйчікова. – К., 2002. – С. 243–248.
Угрюмова Г. И. Загальна характеристика дисциплінарної відповідальності і дисциплінарного проступку за українським трудовим правом / Г. И. Угрюмова // Право України. – 2005. – № 5. – С. 79.
Хуторян Н. М. Теоретичні проблеми матеріальної відповідальності сторін трудових правовідносин: монографія. – К.: Інститут держави і права імені В. М. Корецького НАН України, 2002. – С. 114–115.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2015; 813(5): 306–312