ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ЯК ФОРМА ВИРАЖЕННЯ КОЛЕКТИВНОЇ ПРАВОСВІДОМОСТІ

Валерій Муж
Розглянуто питання формування колективної правосвідомості за рахунок форм та механізмів громадянського суспільства. Виділено функції інститутів громадянського суспільства, що здійснюють вплив на формування правосвідомості суспільства, зокрема правозахисну, інформаційну та ідеологічну. Доходимо висновку, що громадянське суспільство виступає осередком формування колективної правосвідомості, а його інститути – джерелом становлення правосвідомості громадян.

Кравченко С. Громадська правова свідомість як необхідний елемент побудови громадянського суспільства в Україні [Текст] / С. Кравченко // Право України. – 2009. – № 12. – С. 140–143.
Ковальчук В. Б. Громадянська правосвідомість як фактор утвердження легітимності державної влади [Електронний ресурс] / В. Б. Ковальчук // Вісник Академії митної служби України. Сер. : Право. – 2014. – № 1. – С. 47–53. – Режим доступу: http://nbuv. gov. ua/j-pdf/vamsup_2014_1_8. pdf.
Цимбалюк М. Громадянське суспільство як фактор утвердження демократичної правосвідомості / М. Цимбалюк // Право України. – 2007. – № 11. – С. 21–25.
Череватюк В. Б. Громадянське суспільство як модель взаємовідносин людини та держави: від історії до сучасності [Електронний ресурс] / В. Б. Череватюк, Ю. Є. Олексієнко // Юридичний вісник. Повітряне і космічне право. – 2014. – № 2. – С. 35–40. – Режим доступу: http://nbuv. gov. ua/j-pdf/Npnau_2014_2_9. pdf.
Гарасимів Т. З. Інституції громадянського суспільства та правової держави: проблеми взаємодії / Т. З. Гарасимів // Державотворення та право творення в Україні: проблеми та перспективи розвитку: матеріали ІІ заочної наук.-практ. конф. (Львів, 16 квітня 2015 р.). – Львів: ННІПП НУ “Львівська політехніка”, 2015. – С. 8–10.
Сосновський М. В. Проблеми та перспективи розвитку громадянського суспільства в Україні / М. В. Сосновський, В. В. Шишко // Державотворення та правотворення в Україні: проблеми та перспективи розвитку: матеріали учасників ІІ заочної наук.-практ. конф. (Львів, 16 квітня 2015 р.). – Львів: ННІПП НУ “Львівська політехніка”, 2015. – С. 138–141.
Буник М. З. Концептуальні засади взаємодії політики і управління [Текст]: навч. посіб. / М. З. Буник. – Вид. 2-ге, випр. – Львів : ЛРІДУ НАДУ, 2012. – 136 с.
Томаш Л. В. Громадянське суспільство як система забезпечення життєдіяльності політичної, економічної, соціальної та духовної сфер [Електронний ресурс] / Л. В. Томаш // Часопис Київського університету права. – 2012. – № 2. – С. 366-371. – Режим доступу: http://nbuv. gov. ua/j-pdf/Chkup_2012_2_89. pdf.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2015; 827(8): 169–173