ПОЛІТИКО-ПРАВОВІ ПРОЕКТИ КОЗАЦЬКОГО СЕРЕДОВИЩА XVIII ст. ЩОДО НЕДОПУЩЕННЯ СВАВІЛЛЯ У ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ (до витоків українського конституціоналізму)

Іван Терлюк
PDF icon vnulpurn_2014_801_22.pdf176.67 KB
Аналізуються правові норми, що стосуються обмеження повноважень гетьмана, кількох відомих козацьких політико-правових проектів, подаються як складові установок щодо орієнтації козацького середовища на конституціоналізм, і розглядаються такими, що викликані потребою недопущення свавілля у політичному житті козацької України XVIII ст.

PACTA ET CONSTITUTIONES LEGUM LIBERTATUMQUE EXERCITUS ZAPOROVIENSIS (Правовий уклад та Конституції) / пер. з лат. М. Трофимук // Орлик Пилип. Конституція, маніфести та літературна спадщина: вибр. твори / Пилип Орлик. – К.: МАУП, 2006. – С. 25–72.
Кампо В. Український конституціоналізм: європейський вимір. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.yur-gazeta.com/oarticle/2278/.
Кресін О. В. Політико-правова спадщина української політичної еміграції першої половини XVIІI століття: монографія / О. В. Кресін. – К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2001. – 468 с.
Кононенко В. “PACTA ET CONSTITUTIONES …” між традиційним і модерним конституціоналізмом / В. Кононенко // Український історичний збірник / гол. ред. Т. Чухліб. НАН України. Інститут історії України, Рада молодих вчених. – Вип. 14. – К.: Інститут історії України, 2011. – С. 17–33.
Сас П. М. Ціннісні орієнтації Запорозького козацтва до Визвольної війни: “права”, “свободи”, “вольності” / П. М. Сас // Національно-визвольна війна українського народу середини XVII століття: політика, ідеологія, військове мистецтво / НАН України. Ін-т історії України; ред. кол.: В. А. Смолій (відп. ред.) та ін. – К.: Генеза, 1998. – 319 с.
Свавілля. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/ %D0%A1%D0%B2%D0% B0%D0% B2%D1% 96%D0% BB%D0%BB%D1%8F.
Струкевич О. К. Конституція П. Орлика на тлі політичної культури еліти України-Гетьманщини / О. К. Струкевич. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ualogos.kiev.ua/fulltext.html?id=2324.
Струкевич О. К. Правові погляди та конституційні ідеї козацької старшини / О. К. Струкевич // Історія українського козацтва: нариси: у 2 т. / ред. кол.: В. А. Смолій (відп. ред.) та ін. – К.: Вид. дім “Києво-Могилянська академія”, 2006. – Т.1. – С. 203–216.
Терлюк І. Я. Політико-правова доктрина козацького державотворення: нарис історії української державної ідеї / І. Я. Терлюк, І. М. Флис. – Львів: Вид-во Тараса Сороки, 2008. – 300 с.

Vìsn. Nac. unìv. “Lʹvìv. polìteh.”, Ser.: Ûrid. nauki, 2014; 801(2): 109–114